انواع پارچه مخمل و تفاوتهای آن

پارچه مخمل

برخلاف تصور، مخمل به نوع خاصی از الیاف مرتبط نیست. در واقع نتیجه یک فرآیند بافتنی است. که طی آن دو لایه یکی از روی دیگری به هم بافته می شود. و با نخ تار دوم به هم وصل می شود. سپس تار شمع بریده می شود. تا دو لایه از هم جدا شوند و نخ هایی که به صورت عمودی از پارچه بیرون زده اند. بافت معمولی مخمل را ایجاد می کنند.
جهت این موها نحوه انعکاس نور توسط پارچه را تغییر می دهد، به همین دلیل است که ما رنگ یک توده روشن یا تیره تر را از زوایای مختلف درک می کنیم.
مخمل را می توان با همه قیمت ها پیدا کرد. از گران ترین (ساخته شده با نخ های ابریشمی بسیار ظریف) تا مقرون به صرفه ترین (پنبه، ویسکوز، پلی استر یا حتی استات). آنها همچنین در همه وزن ها، از موسلین گرفته. تا سنگین ترین پارچه های اثاثه یا لوازم داخلی عرضه می شوند.

انواع مخمل

اگر مخمل تنها بخشی از انواع مختلف پارچه‌های اثاثه یا لوازم داخلی باشد، با این وجود چندتایی، ظریف و هیجان‌انگیز است. اگرچه عمدتاً برای تزئین استفاده می شود. اما زمانی معمولاً برای ساختن زیباترین لباس ها استفاده می شد.

تکنیک های زیادی برای ساخت مخمل استفاده می شود که از جمله معروف ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: مخمل برش، مخمل برجسته، مخمل سنجاق دار، شمع حلقه، مخمل دسته دار، مخمل شنل… خارج از بافت کلاسیک خود، این تکنیک های مختلف امکان خلقت را فراهم می کند.

مخمل پنبه ای

همچنین برای نرمی بی‌نظیرش بسیار مورد قدردانی قرار می‌گیرد، مخمل پنبه‌ای درخشش محتاط‌تری نسبت به مخمل ابریشمی دارد، اما «چسبندگی» آن در نور، آن را در یک فضای داخلی دنج و مدرن معاصر ضروری می‌کند.ظاهر: درخشش مات و لطیف

مخمل کتان

مخمل کتان به دلیل تشکیل رگه های افقی مشخصه ظاهری شعله ور بسیار تزئینی دارد. این پارچه اثاثه یا لوازم داخلی با منشاء طبیعی از موفقیت روزافزونی برخوردار است و ظاهر مات و خام آن به طور فزاینده ای مورد توجه قرار گرفته است.ظاهر: شعله ور، مات (100% کتان) یا کمی براق

مخمل موهر

این مخمل موهر پارچه اثاثه یا لوازم داخلی با حس خاصی است – که فورا قابل تشخیص است – از موی بز ارمنستان ساخته شده است.

مخمل اوترخت

یک مخمل روکش مخصوص است. که همزمان از پنبه، کتان و موهر ساخته. پود از کتان و پنبه است. در حالی که پرز از پشم موهر است.

سایر مخمل های پشمی: ترمه و آنگورا

سایر مخمل های پشمی نرم و گرانبها مانند ترمه یا پشم آنگورا از دیگر مخمل های روکش داخلی کمیاب و مجلل هستند.

ظاهر و کیفیت: براق مات یا بسیار سبک، احساس پشمی
مشخصه: پشم (مواد طبیعی با منشاء حیوانی).

آیا مخمل پارچه ای است که منحصراً برای ماه های سرد زمستان مناسب است؟

مخمل برای اوایل فصل پاییز نیز مناسب است. همانطور که می دانید، مخمل پارچه ای نرم، غنی و فوق العاده حساس، با جذابیت گرانبها و پارچه ای مهم و تقریباً عالی است که پیامی از ظرافت را با گرمای محصور کننده و بی انکار شیک منتقل می کند.

مخمل خرد شده

که به مخمل آینه ای نیز معروف است، نوعی مخمل براق است که برای استفاده در پوشاک بسیار محبوب است. این مخمل بازتابنده ظاهر خود را از اتوی صاف (پنینگ) در هر الگوی می‌گیرد.
یک نوع خاص از مخمل نجیب به عنوان پارچه ابریشمی مخملی نامیده. این یک بافت سنگین و محکم است. که با نخ‌های طلایی یا نقره‌ای بافته. در آن. پارچه‌ای طرح‌دار ایجاد می‌کند. در مورد کرفس فقط نخ های پود یک انبوه تشکیل می دهند و به همین دلیل است که کرفس دارای خاصیت راه راه است.

سایرانواع مخمل

مخمل پود

زمانی که نخ پرز در جهت پود باشد (بعد از آن پارچه یک تار و دو پود داشته باشد) به آن مخمل پود می گویند. در این خانواده، ما به طور خاص کرفس را پیدا می کنیم. مشخصه دومی شیارهای شمع است که با اتصال نخ شمع همیشه به همان نخ های تار به دست می آید.

مخمل milleraies، که مخملی دنده ای ظریف است، نه از 1000 ضلع در متر (همانطور که از نامش نشان می دهد …) بلکه از 700 تا 800 تشکیل شده. که
مخمل 500 راه راه با پهنای متوسط ​​و دنده های نسبتاً فاصله دار.
کرفس با وزن بالاتر که از دنده های پهنی که فاصله زیادی از یکدیگر دارند. این نوع مخمل یک پارچه سنگین و سفت است که امکان چسبندگی خوب پارچه را فراهم می کند.

مخمل تار

مخمل تار زمانی به دست می آید که نخ پرز در جهت تار قرار گیرد (پس از آن پارچه دو تار و یک پود دارد).

میله های فلزی به نام آهن از بین دو زنجیر عبور می کنند و حلقه ها یا حلقه ها را تشکیل می دهند. این حلقه ها “موهای” شمع تار را تشکیل می دهند.

زنجیر مخملی

این فرآیند بافت باعث ایجاد چندین نوع مخمل می شود:

مخمل مجعد که نام خود را از فرهای ایجاد توسط موها گرفته است.
برش شمع (یا شمع کوتاه)، که با بریدن موها به صورت همسطح به دست می آید. بنابراین سطح آن نرم و همگن است. که سپس از زیر غلتک های گرم عبور داده. تا شمع شمع را در یک جهت صاف کند، آن را ثابت کرده و به آن درخشندگی دهد.
مخمل تراشیده. که ترکیبی از موارد قبلی است. دارای نواحی برش. و نواحی تراش نشده است. که نقش برجسته ای را نشان می دهد

بیشتر بخوانید: پارچه مخمل و کاربردهای آن

مخمل ابریشم

مخمل را می توان از چندین نوع الیاف تهیه کرد که مجلل ترین آنها ابریشم است. تاریخچه مخمل برای مدت بسیار طولانی با ابریشم ارتباط تنگاتنگی داشته است.

مخمل از چین که با نام swan’s down ظاهر شد، سپس در شهرهای بزرگ ایتالیا، جنوا، ونیز، میلان و فلورانس که در قرن چهاردهم وارد شد.

دانش فنی و کندی بافت آن و همچنین گرانی ابریشم آن را به محبوب ترین و مجلل ترین پارچه اواخر قرون وسطی و رنسانس تبدیل کرده است. رنگ‌های عمیق، لطافت و انعکاس‌های مویری که آن را مشخص می‌کند، بلافاصله آن را به ماده‌ای انتخابی برای لباس‌های کلیسایی، لباس‌های سلطنتی و دولتی و آویزهای مجلل تبدیل کرد.امروزه بسیاری از مخمل هایی که به عنوان مخمل ابریشم در واقع ترکیبی از ویسکوز و ابریشم است. مخمل 100٪ ابریشم در واقع کمیاب است و قیمت آن به چند صد یورو در هر متر می رسد.

مخمل پشمی

این مخمل پشمی دارای چسبندگی خوب و ظاهر مخملی زیبایی است که آن را برای ساخت مانتو ایده آل می کند.

مخمل های مصنوعی

امروزه مخمل های مصنوعی زیادی وجود دارند که بر پایه پلی استر، نایلون، استات یا مخلوطی از مواد مصنوعی مختلف هستند. این مخمل های مصنوعی ارزان تر از مخمل پنبه ای یا ابریشمی ویسکوز هستند. اما کیفیت و سقوط واضح است که یکسان نیستند…

برخی از مخمل ها حاوی الاستین هستند تا حالت کشسانی داشته باشند.

مخمل Lycra (یا مخمل الاستیک)
به طور خاص برای دنیای رقص و سرگرمی طراحی. قابل کشش در هر دو جهت، ماده انتخابی برای ژیمناستیک هنری، اسکیت و غیره است.

چگونه مخمل انتخاب کنیم؟

مانند هر پارچه ای، ابتدا باید ترکیب و وزن آن را با دقت بررسی کنید. این دو اطلاعات ضروری هستند زیرا نشانه ای از سقوط و ظاهر مخملی و همچنین خاصیت ارتجاعی آن (وجود یا عدم وجود الاستین) را به شما می دهند.

مخمل پنبه ای و مخمل ابریشم و ویسکوز کیفیت بیشتری نسبت به مخمل پلی استر دارند. اما آنها بسیار گران تر هستند. البته همه چیز به پروژه و بودجه شما بستگی دارد.

برای خرید پارچه مخمل با بهترین قیمت و کیفیت در متراژهای گوناگون می توانید از تنوع بالای محصولات کریمه تکس دیدن فرمایید و سفارشات خود را از راه های ارتباطی کریمه تکس به ما اطلاع دهید. سفارشات در سریع ترین زمان ممکن ارسال خواهند شد.

صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مرتبط

فهرست