نحوه شست و شو و نگهداری پارچه ساتن

نحوه شست و شو و نگهداری پارچه ساتن

ساتن: تمام اسرار معروف ترین پارچه

بافت ساتن به نحوه بافته شدن الیاف پارچه اشاره دارد. اگر برچسب روی برخی از لباس‌ها مانند لباس خواب، لباس عروس، لباس زیر زنانه و بلوز را بررسی کنید، احتمالاً ساتن را به عنوان پارچه مورد استفاده مشاهده خواهید کرد. ساتن در حالی که پارچه محبوب بسیاری از لباس‌های زنانه است، می‌توان از ساتن برای تولید لباس‌های مردانه مانند شلوارک، کراوات و پیراهن نیز استفاده کرد.

وقتی به ساتن فکر می کنیم، به یک “زره نساجی” فکر می کنیم.  که از در هم تنیدگی خاصی از نخ های تار و تار و از انواع الیاف درست شده. بنابراین انواع مختلفی از ساتن وجود دارد. که از الیاف طبیعی مانند ساتن ابریشم ، ساتن پشمی یا ساتن پنبه ای ساخته. و از نخ های مصنوعی مانند پلی استر و استات ساخته می شود.

ساتن در لمس و چشم صاف به نظر می رسد، پارچه ای یکنواخت و نرم با دو وجه متضاد است: یک طرف پارچه صاف و براق است، در حالی که از طرف دیگر مات است. در سرتاسر دنیا ساتن را با نام پارچه ساتن نیز می‌شناسند. نامی که اعراب با آن ژانگژو می‌نامند. شهری که به نظر می‌رسد. برای اولین بار ساتن در آن تولید شده است.

تاریخچه ساتن: از چین تا فتح غرب

منشأ آن ارتباط نزدیکی با ابریشم دارد: تاریخ هزار ساله آن در آسیا شروع می شود، به طور دقیق در چین، جایی که ساتن در دوره سلسله سانگ شمالی بین سال های 960 تا 1127 تولید می شد. در بخش پوشاک و مبلمان اشراف امپراتوری استفاده می شد. و در دوره های بعدی با ارزش ترین پایگاه طرح های باشکوه برای لباس های اشراف دربار شد.
ساتن تنها در قرون وسطی از طریق تجارت در امتداد جاده ابریشم وارد غرب شد. در اروپا به‌عنوان پس‌زمینه‌ای عالی برای پارچه‌هایی که اشراف بر تن می‌کردند و برای تجهیز ساختمان‌های چشمگیر و مهم استفاده می‌شد، استفاده می‌شود.

پارچه های ساتن: ویژگی ها و فرآیند تولید

امروزه ساتن به طور گسترده ای در زمینه پوشاک استفاده می شود: این پارچه بیشترین استفاده را برای تولید لباس های زیر زنانه و لباس عروس و همچنین برای یقه های تاکسیدو مردانه دارد. پارچه ای ظریف که به عنوان ماده اولیه لباس خواب نرم، بلوزهای شیک، و همچنین کراوات، لباس شب و عناصر کتانی و ملافه خانگی استفاده می شود.

ساتن علاوه بر کاربرد در طراحی داخلی و بخش مد، برای ساخت لوازم جانبی ظریف و محافظت از اشیاء قیمتی، به شکل کیف جواهرات، روکش جعبه جواهرات و کیف برای لباس های ظریف نیز استفاده می شود.

پردازش پارچه های ساتن مراحل بسیار دقیقی را دنبال می کند. همانطور که مشخص شد زره یا یکی از روش هایی است. که می توان الیاف را بافت. در این حالت الیاف ماده انتخابی بر اساس چیدمان منظم است. غیر متوالی از تارهای عمدتاً تابیده با نقاط پیوند با بافت های پراکنده پیروی می کنند.

ساتن معمولی با نسبت زره معمولی ساتن چینی نامیده می شود.. و به ساتن دوشس یا دوشس نیز معروف است. این پارچه بسیار براق به نظر می رسد و در لمس سنگین است اما لیز نمی خورد. سپس ساتن با بافت های نامنظم است که از نسبت چهار تار (ساتن ترکی) یا شش نخ (ساتن ملکه) متغیر است. هرچه تعداد نخ های استفاده شده بیشتر باشد، ساتن ظریف تر به دست می آید.

بافت نیز بسته به نوع الیاف مورد استفاده متفاوت است. هنگام کار با الیاف طبیعی، مانند ساتن پنبه ای، فرآوری دشوارتر است. زیرا الیاف ابتدا باید در معرض کلندری شدن قرار گیرد. عبور مواد از طریق فشرده سازی غلتک گرم شده. و آستین نمدی. به لطف این فرآیند پارچه های ساتن براق می شوند.

نحوه درمان ساتن: نکاتی برای شستشو و خشک کردن

ساتن پارچه ای بسیار ظریف و ظریف است، اما به همان اندازه ظریف است. زیرا به راحتی رنگ می گیرد و مات می شود. باید به روش مناسب درمان شود و تحت مراقبت های مکرر قرار گیرد: زمان شستشو، خشک کردن و اتو کردن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در اینجا ترفندهای اصلی وجود دارد!

این پارچه را باید با دست در آب سرد با مواد شوینده ملایم و بدون مواد افزودنی شیمیایی شست و سپس با دقت و در آب سرد آبکشی کرد. آیا ساتن قابل شستشو با ماشین لباسشویی است؟ اما ترجیحاً تمیز کردن خشک یا شستشوی دستی را انتخاب کنید. برای جلوگیری از براق شدن و تغییر رنگ آن در طول زمان، بهتر است پارچه را در تماس مستقیم با پایه فلزی قفسه خشک کن قرار ندهید، بلکه بهتر است به جای آن از پارچه نخی به عنوان پایه نگهدارنده استفاده کنید. در مورد زمان اتو هم همینطور: استفاده از پارچه نخی بین اتو و پارچه توصیه می شود.

1. از آب سرد استفاده کنید

می توانید روکش یا لباس های ساتن را با دست یا در ماشین لباسشویی بشویید. با این حال، بهتر است از آب سرد استفاده کنید زیرا پارچه ظریفی است و آب گرم ممکن است به یکپارچگی آن آسیب برساند.

علاوه بر این، به یک شوینده مناسب نیاز دارید، بنابراین مطمئن شوید که برای شستشوی ملایم مناسب است و به مواد آسیب نمی رساند.

2. بگذارید خیس بخورد

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که آن را روی چرخه ظریف قرار دهید. برای شروع، باید اجازه دهید پارچه به مدت سه تا پنج دقیقه در آب گلدار خیس بخورد. پس از آن، کف را به آرامی فشار دهید تا از پارچه عبور کند. وقت خود را صرف کنید، دقیق باشید، و هنگامی که مطمئن شدید که دیگر کف وجود ندارد، پارچه را با آب سرد بشویید.

3. خشک کردن

این مهم ترین بخش تمیز کردن ساتن است. زیرا نمی توانید آن را مانند سایر پارچه ها خشک کنید. از آنجایی که فوق‌العاده نرم و لطیف است، پیشنهاد می‌کنیم برای حفظ شکل و بافت آن، مواد را نپیچانید یا نپیچانید.

همچنین نمی توانید آن را در خشک کن قرار دهید، بنابراین باید یک استراتژی خلاقانه اتخاذ کنید. بهترین کار این است که یک حوله تمیز و خشک روی زمین قرار دهید و به دنبال آن می توانید پارچه را روی آن قرار دهید.

سپس حوله را با ژله رول کنید و به اندازه کافی فشار وارد کنید تا آب آن خارج شود. پس از آن، لباس یا اثاثه یا لوازم داخلی را بیرون بیاورید و روی حوله تمیز و خشک دیگری قرار دهید، قبل از اینکه بگذارید در هوا خشک شود.

پارچه را از نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد دور نگه دارید. تا از خراب شدن آن جلوگیری کنید.

4. اتو کردن

قبل از آماده شدن برای استفاده، آخرین مرحله اتو کشیدن آن پس از خشک است. مانند ماشین لباسشویی، باید تنظیمات متوسط یا سبک روی اتو را انتخاب کنید تا احتمال آسیب به حداقل برسد. همچنین مطمئن شوید که بخار وجود ندارد و از اتو معمولی استفاده می کنید.

اتو کردن پارچه را با حرکات سریع و کارآمد شروع کنید و مطمئن شوید که بیش از چند ثانیه روی یک قسمت قرار نمی‌گیرد. مراقب باشید که تمام چین و چروک ها را بردارید. و روکش لباس یا مبلمان باید برای استفاده آماده باشد.

چگونه ساتن را تمیز کنیم؟

اکنون می دانید. که چگونه پارچه های ساتن را بدون از دست دادن. بافت صاف و رنگ های زنده تمیز کنید.

ما سعی کردیم جزئیات مراحل را به سادگی بیان کنیم. و این کار را برای دارندگان ساتن برای اولین بار آسان می کنیم که مواد را تمیز کنند. اما از آنجایی که پارچه‌ای ظریف است، نمی‌توانید به طور منظم ساتن را بشویید، به این معنی که تعمیر و نگهداری کلید آن است.

از این رو، گردگیری و پاک کردن پارچه باید بخشی از کارهای روزانه شما باشد تا خراب نشود یا گرد و غبار جمع نشود. این را در نظر داشته باشید.

 

برای خرید پارچه ساتن با بهترین قیمت و کیفیت در متراژهای گوناگون می توانید از تنوع بالای محصولات کریمه تکس دیدن فرمایید و سفارشات خود را از راه های ارتباطی کریمه تکس به ما اطلاع دهید. سفارشات در سریع ترین زمان ممکن ارسال خواهند شد.

صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

 

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مرتبط

فهرست