همه چیز درباره پارچه کتان

همه چیز درباره پارچه کتان

پارچه کتان چیست؟

پارچه کتان یکی از پرمصرف ترین انواع پارچه در جهان است. این منسوجات از نظر شیمیایی آلی است، به این معنی که هیچ گونه ترکیبات مصنوعی در آن وجود ندارد. پارچه پنبه ای از الیاف اطراف دانه های گیاهان پنبه ای به دست می آید که پس از بالغ شدن دانه ها به شکل گرد و کرکی ظاهر می شوند.
اولین شواهد برای استفاده از الیاف پنبه در منسوجات مربوط به سایت مهرگره و رخیگرهی در هند است که قدمت آنها به حدود 5000 سال قبل از میلاد می رسد. تمدن دره ایندوس که از 3300 تا 1300 قبل از میلاد شبه قاره هند را در بر می گرفت، به دلیل کشت پنبه توانست به شکوفایی برسد، که مردم این فرهنگ را با منابع در دسترس پوشاک و سایر منسوجات فراهم می کرد.
این احتمال وجود دارد که مردم قاره آمریکا تا 5500 سال قبل از میلاد از پنبه برای منسوجات استفاده می کردند، اما واضح است که کشت پنبه حداقل از 4200 قبل از میلاد در سراسر آمریکای شمالی رواج داشت. در حالی که چینی های باستان برای تولید منسوجات بیشتر به ابریشم متکی بودند تا پنبه، کشت پنبه در چین در زمان سلسله هان که از 206 قبل از میلاد تا 220 پس از میلاد ادامه داشت، رواج داشت.

کشت پنبه

در حالی که کشت پنبه هم در عربستان و هم در ایران گسترده بود، این گیاه نساجی تا اواخر قرون وسطی با قدرت کامل به اروپا راه پیدا نکرد. پیش از این، اروپایی ها معتقد بودند که پنبه در هند روی درختان مرموز رشد می کند و حتی برخی از محققان در این دوره معتقد بودند که این منسوجات نوعی پشم است که توسط گوسفندانی که روی درختان رشد می کنند تولید می شود.
اما فتح شبه جزیره ایبری توسط اسلام، اروپاییان را با تولید پنبه آشنا کرد و کشورهای اروپایی به همراه مصر و هند به سرعت به تولیدکنندگان و صادرکنندگان عمده پنبه تبدیل شدند.

از اولین روزهای کشت پنبه، این پارچه به دلیل تنفس و سبکی استثنایی آن مورد توجه بوده است. پارچه پنبه‌ای نیز فوق‌العاده نرم است، اما ویژگی‌های حفظ گرما دارد که آن را شبیه مخلوط ابریشم و پشم می‌کند.

پارچه کتان در حالی که پنبه از ابریشم بادوام تر است، دوام کمتری نسبت به پشم دارد و این پارچه نسبتاً مستعد پر شدن، پارگی و پارگی است. با این وجود، پنبه یکی از محبوب ترین و پرتولیدترین پارچه ها در جهان است. این منسوجات استحکام کششی نسبتا بالایی دارد و رنگ طبیعی آن سفید یا کمی مایل به زرد است.

پنبه بسیار جاذب آب است، اما به سرعت خشک می‌شود و همین امر باعث می‌شود تا رطوبت آن بسیار جذب شود. می توانید پنبه را با حرارت زیاد بشویید و این پارچه به خوبی روی بدن شما می نشیند. با این حال، پارچه پنبه ای نسبتاً مستعد چروک شدن است و در صورت شستن کوچک می شود، مگر اینکه در معرض یک درمان قبلی قرار گیرد.

پارچه پنبه ای چگونه ساخته می شود؟

تولیدکنندگان پارچه پنبه ای این منسوجات را از پوشش الیافی محافظی که دانه های پنبه را احاطه کرده است به دست می آورند که به آن غوزه می گویند. در حالی که خود دانه های پنبه بسیار کوچک هستند، غوزه هایی که آنها را در بر می گیرند می توانند بزرگتر از انتهای انگشت شست شما باشند.
برای ساخت پارچه پنبه ای، تولیدکنندگان ابتدا باید دانه پنبه را از غوزه جدا کنند. در گذشته این مرحله به صورت دستی انجام می شد، اما در سال 1794، الی ویتنی، کارآفرین آمریکایی، پنبه پاک کن را اختراع کرد که وسیله ای مکانیکی است که فرآیند جداسازی پنبه را بسیار تسریع می کند.
این روزها، اشکال خودکار پنبه پاک کن وجود دارد که این فرآیند را برای کارگران انسانی آسان تر می کند. ماشین ها می توانند غوزه های پنبه را از مزارع کشاورزی برداشت کنند و ماشین های دیگر می توانند دانه ها را از غوزه ها جدا کنند.
تولید پنبه در بهار با کاشت بذر پنبه آغاز می شود. در بیشتر موارد، ماشین های خودکار بذر پنبه را در 10 ردیف یا بیشتر به طور همزمان می کارند. نهال ها در عرض تقریباً هفت روز ظاهر می شوند و غوزه های پنبه بالغ در عرض 55 تا 80 روز ظاهر می شوند.

برداشت ماشینی

پارچه کتان قبل از برداشت ماشینی، به طور کلی کارگران انسانی برای برگ‌زدایی نیاز دارند، که فرآیند حذف برگ‌ها از گیاهان پنبه است. در مرحله بعد، یک دستگاه تنها مقدار پنبه ای را که 50 نفر می توانستند بچینند برداشت می کند و همین دستگاه آلاینده های بزرگ را از الیاف پنبه پاک می کند و آن را به صورت عدل در می آورد.
پنبه پاک کن های خودکار با کارایی بالا می توانند تا 60 عدل پنبه خام به وزن هر کدام 500 پوند را در مدت یک ساعت پردازش کنند. این جین ها دانه های پنبه را از بین می برند و همچنین هرگونه آلودگی یا زباله را از پنبه پاک می کنند.
هنگامی که پنبه تا حدی تمیز شد که از الیاف پنبه خالص و بدون دانه یا زباله تشکیل شده باشد. به یک مرکز تولید نساجی منتقل می شود. دراین مرکز، پنبه خام کار می‌شود که فرآیند تشکیل الیاف پنبه به رشته‌های بلند است. در مرحله بعد، این رشته ها برای ایجاد نخ ریسیده می شوند.
در این مرحله مواد اولیه مورد استفاده در پارچه های نخی کامل می شود. این نخ پنبه ممکن است در معرض انواع مختلفی از عملیات شیمیایی قرار گیرد و ممکن است رنگ شود. سپس در نوع خاصی از مواد نساجی مانند ملحفه، تی شرت یا شلوار جین آبی بافته می شود.

چگونه از پارچه پنبه ای استفاده می شود؟

پارچه کتان تقریباً 75 درصد از محصولات پوشاک جهان حداقل مقداری پنبه دارند. در تعداد زیادی، پنبه پرمصرف‌ترین الیاف نساجی در جهان است و تولیدکنندگان می‌توانند این پارچه را به تعداد بی‌شماری از انواع مختلف محصولات بچرخانند.
به عنوان مثال، اکثر تی شرت ها حاوی حداقل مقداری پنبه هستند و شلوار جین آبی واقعی 100 درصد پنبه است. از این پارچه برای ساخت حوله، حوله و روتختی و پتو و لحاف استفاده می شود. حتی ممکن است تولیدکنندگان از پنبه برای ساخت پرده، دیوارکوب و دیگر انواع دکوراسیون منزل استفاده کنند.
از آنجایی که پنبه قابلیت تنفس و جذب بالایی دارد، معمولاً از آن برای تولید لباس های هوای گرم استفاده می شود. نرمی آن آن را به گزینه خوبی برای لباس های رسمی و تجاری تبدیل می کند. و توانایی های قابل توجه آن در پوشیدن لباس، آن را به پارچه ای ایده آل برای لباس تبدیل می کند.
تولیدکنندگان از پنبه برای تهیه لوازم پزشکی استفاده می کنند و از این پارچه برای ساختن نخ های صنعتی و برزنت نیز استفاده می شود. در مجموع می توان از پنبه برای ساخت هر نوع منسوجاتی برای مصارف مصرفی یا صنعتی استفاده کرد.

پارچه پنبه ای کجا تولید می شود؟

هند و چین اغلب به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان پنبه در جهان شناخته می شوند. بر اساس گزارش Statista، هند بین سال‌های 2017 تا 2018 با تولید 6 میلیون و 205 هزار تن پنبه از رقیب آسیای شرقی خود پیشی گرفت. برای مقایسه، چین در همین مدت 5987000 تن الیاف پنبه تولید کرد.
ایالات متحده با 4555000 تن متریک بزرگترین تولید کننده پنبه است. در حالی که این سه کشور اکثریت قریب به اتفاق پنبه جهان را تولید می کنند. کشورهای دیگر مانند برزیل، پاکستان و استرالیا به طور مداوم بیش از 1 میلیون تن از این الیاف را در سال تولید می کنند.

قیمت پارچه پنبه ای چقدر است؟

پارچه کتان طبق گزارش IndexMundi، پنبه خام تقریباً 0.75 دلار در هر پوند قیمت دارد. با این حال، این قیمت ها در معرض تغییر مداوم هستند. قیمت پنبه به محض اینکه تولید کننده. آن را به نخ تبدیل کرد، به میزان قابل توجهی بیشتر می شود. و پس از تبدیل شدن این الیاف به محصول نهایی، قیمت آن دوباره افزایش می یابد.
در مقایسه، پنبه یکی از کم هزینه ترین الیاف نساجی در جهان است که به محبوبیت آن کمک کرده است. با این حال، ارزان‌ترین پنبه، پنبه‌ای است که به‌طور پایدار تولید نشده است و انواع بهتر پنبه قیمت بسیار بیشتری دارند.
به عنوان مثال، انواع پنبه های منگنه بسیار بلند به طور قابل توجهی گران تر از پنبه سنتی کوتاه هستند. نمونه هایی از پنبه های منگنه بسیار بلند عبارتند از پنبه مصری و پنبه پیما. این نوع پنبه ها برای تولیدکنندگان هزینه بیشتری برای تولید دارند و همچنین در سطح مصرف کننده هزینه بیشتری دارند.

برای خرید پارچه کتان با بهترین قیمت و کیفیت در متراژهای گوناگون می توانید از تنوع بالای محصولات کریمه تکس دیدن فرمایید و سفارشات خود را از راه های ارتباطی کریمه تکس به ما اطلاع دهید. سفارشات در سریع ترین زمان ممکن ارسال خواهند شد.

صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مرتبط

فهرست