پارچه موسلین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پارچه موسلین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پارچه موسلین چیست؟

یکی از قدیمی‌ترین پارچه‌های دنیا موسلین نام دارد. منشا آن در موصل، عراق بود، اما به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت. بنابراین پارچه موسلین چیست و چرا اینقدر محبوب است؟ پارچه موسلین یک پارچه ساده بافته شده و سبک است که معمولاً از الیاف پنبه ساخته می شود. تعداد نخ های زیاد و بافت شل آن را به پارچه ای نرم، انعطاف پذیر و مطبوع تبدیل می کند. کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف از جمله مد، هنرهای آشپزی، پزشکی، تئاتر و عکاسی دارد.

از آنجا که با الیاف بادوام و تکنیک بافندگی همه کاره ساخته شده است، مراقبت از موسلین آسان است، ساخت آن مقرون به صرفه است و استفاده از آن همه کاره است.

مسلین پارچه ای ساده بافته است. دارای یک نخ تار است که از طریق یک نخ پود در یک زمان بافته می شود. به طور سنتی، موسلین با نخ بسیار ظریف، نازک و دستی بافته می شود. نازک بودن الیاف و تک لایه بافت آن را به پارچه ای ظریف و سبک تبدیل کرده است.

مسلین نیز یک سبک بسیار قدیمی از پارچه است. قدمت آن به قرن سیزدهم بازمی‌گردد، زمانی که مارکوپولو پس از بازدید از موصل، عراق، آن را توصیف کرد. شهر موصل نیز نام خود را به پارچه مسلین داده است. با این حال، بیشتر موسلین از نظر تاریخی از بنگلادش و هند آمده است.

برای قرن‌ها، بافندگان از ابتدا تا انتها موسلین را با دست می ساختند. آنها از گیاهان پنبه برای ساختن نخ نازک استفاده می کردند، سپس آن نخ را به صورت پارچه می بافتند. مسلین دارای بافتی شل است، بنابراین یک لایه پارچه خراطین نازک، انعطاف پذیر و مطبوع است. کار انجام شده و کیفیت بالای پارچه به دست آمده باعث شد که موسلین بسیار ارزشمند باشد.

ترکیبات پارچه موسلین

پارچه‌های پارچه‌ای کنفی (طبیعی، 2 یاردی) موسلین از پنبه یا ترکیب پلی/پنبه ساخته‌شده‌است. در اصل، همه موسلین ها از یک نوع گیاه پنبه، Phuti karpas، که در شبه قاره هند به خوبی رشد می‌کند، به‌دست‌آمد. این نوع خاص از پنبه الیاف بسیار ظریفی تولید می‌کند.
می‌توان موسلین را با انواع دیگر پنبه نیز درست کرد. بافت، به اندازه محتوای الیاف، چیزی است که یک خراطین پارچه را می‌سازد. ترکیبات الیافی مانند پنبه/ابریشم یا پنبه/ویسکوز (یک جایگزین ابریشم ارزان تر و نیمه مصنوعی) برای موسلین غیر معمول نیست.

امروزه تولیدکنندگان تجاری در کنار دست‌سازان موسلین می‌سازند. همه موسلین ها از پنبه کارپاس فوتی استفاده‌نمی‌کنند. برای کاهش هزینه ها، برخی از تولیدکنندگان از ترکیب پلی استر/پنبه برای بافندگی موسلین استفاده‌می‌کنند. مهم‌نیست که محتوای الیاف چقدر باشد، با این حال، تکنیک بافت یکسان‌است.

موسلین چگونه ساخته می شود؟

موسلین یک پارچه بافته‌است تا یک پارچه بافتنی. برای درست‌کردن موسلین، یک نخ پود را به صورت افقی از میان نخ‌های تار عمودی می‌بافید. در یک پارچه خراطین، پود از میان هر نخ تار یکی یکی می‌بافد تا به پارچه وزن سبک و نرمی بدهد که به آن معروف است.

این تکنیک بافت ساده نامیده می‌شود و یکی از ابتدایی‌ترین تکنیک‌های بافتنی‌است. پارچه در هر دو طرف یکسان به نظر می رسد. زیرا هر نخ به طور یکسان در جلو و پشت همپوشانی دارد. این همچنین یک بافت محکم است. زیرا تمام نخ ها با یکدیگر زوایای قائم ایجاد می کنند.

ورژن موسلین بافت ساده یک بافت گشاد است. کشش کمی بین تار و پود وجود دارد که به پارچه اجازه می دهد به راحتی حرکت کند. این باعث می‌شود که پارچه یک پارچه و انعطاف‌پذیری خوبی داشته باشد. هرچه نخ ها ریزتر باشند، موسلین آبکی تر است.

 

انواع پارچه موسلین

انواع مختلفی از موسلین وجود دارد که برای مصارف مختلف درجه‌بندی می شوند. تراکم بافت یکی از عواملی است که تعیین می کند که چه نوع پارچه‌ای باشد. ساده‌ترین راه برای تغییر تراکم بافت، اضافه یا کم کردن نخ های تار است. هر چه تعداد نخ‌های تار بیشتر باشد، پارچه موسلین به‌دست‌آمده سبک‌تر است.

چهار دسته اصلی موسلین وجود دارد. هر دسته بسته به کاربرد مورد نظر برای پارچه و سازنده، انواع دیگری دارد. انواع خراطین تاریخی نیز وجود دارد که به چگونگی و محل بافتن پارچه اشاره‌دارد.

چهار نوع اصلی موسلین عبارتند از:

 

گز:

این سبک ترین گز است. نمونه هایی از گز گز عبارتند از پارچه پنیر، لباس و گاز طبی. گز گز اغلب یک پارچه شفاف و تقریبا شفاف است. گز گز نیز پارچه پرس خوبی برای دوخت و اتو می سازد.

مول:

مول شکل رایج موسلین است. این گاز کمی سنگین تر از گاز است. عمدتاً برای طراحی الگو یا به عنوان آستر در لباس‌های ساختار یافته‌تر استفاده‌می‌شود. برخی از مولدهای مولد از ابریشم یا ویسکوز مخلوط‌شده با پنبه استفاده می‌کنند تا شکل بیشتری به پارچه بدهند.

موسلین سوئیسی:

موسلین سوئیسی قابل شناسایی است. زیرا اغلب دارای برجستگی ها یا نقطه هایی بر روی سطح پارچه است. متراکم تر از مولکول است اما همچنان قابل تنفس است. این یک انتخاب محبوب برای لباس های تابستانی یا هوای گرم است.

ملحفه:

ملحفه ملحفه سنگین ترین پارچه خراطین است. به دلیل دوام بیشتری نسبت به سایر موسلین ها مفید است. اثاثه یا لوازم داخلی مبلمان، دکور خانه و پس‌زمینه‌های تئاتر معمولاً از ورقه‌های ورقه ای ساخته‌می‌شوند.

ماندگاری

یکی از دلایلی که موسلین در طول قرن ها به عنوان یک پارچه اصلی باقی مانده است، دوام آن است. تکنیک بافت ساده یک بافت قوی است زیرا کشش روی نخ‌ها را محدود می‌کند.

موسلین به خوبی در برابر شستشوهای متعدد و سایش مکرر مقاومت می کند. پنبه یک الیاف طبیعی با دوام است که در ترکیب با استحکام بافت ساده، پارچه‌ای محکم می‌سازد. اگرچه این پارچه نرم و لطیف است، اما ظریف نیست.

بزاق:

می‌توانید از پارچه‌های موسلین برای محافظت از لباس‌های کودک و پاک‌کردن ناحیه دهان استفاده کنید. مخصوصاً برای وضعیت آب‌ریزش که در دندان درآوردن نوزادان مشاهده می‌شود.

پیک موسلین:

می توانید از روکش های موسلین به عنوان پیک برای نوزاد یا خودتان استفاده کنید.

حوله:

می توانید از پارچه خراطین جاذب به عنوان حوله بعد از حمام یا دریا استفاده کنید.

روکش کالسکه موسلین:

وقتی کودک خود را به بیرون‌می‌برید، می‌توانید کالسکه را با کالسکه بپوشانید تا از باد یا آفتاب محافظت‌شود.

گهواره کودک / کانگورو:

همچنین می‌توانید گهواره‌ای از پارچه خراطین با سبک‌های مختلف گره‌زدن درست‌کنید.

پتوی زانو:

در زمستان می‌توانید روکش‌های نرم موسلین را انتخاب‌کنید تا هنگام خواندنِ کتاب جلوی تلویزیون یا بالکن، زانوهایتان سرد نشوند.

شال:

می‌توانید از این روکش‌ها با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف به‌عنوان شال یا کراوات گردن استفاده کنید تا به لطف بافت ظریفی که دارند، استایل خود را تکمیل کنند.

برای خرید پارچه های طرحدار با بهترین قیمت و کیفیت در متراژهای گوناگون می توانید از تنوع بالای محصولات کریمه تکس دیدن فرمایید و سفارشات خود را از راه های ارتباطی کریمه تکس به ما اطلاع دهید. سفارشات در سریع ترین زمان ممکن ارسال خواهند شد.

صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مرتبط

فهرست