پارچه پی وی سی و ویژگی های آن

پارچه پی وی سی و ویژگی های آن

پارچه PVC

پارچه پی وی سی مدت ها پیش در بازار اوکراین ظاهر شد، کافی است بگوییم که شرکت Tent Stroy اوکراین یک دهه و نیم است که از این ماده در تولید استفاده می کند. اما هنوز باید با این سوال روبرو شویم: “پی وی سی چیست؟ آیا این پارچه ضد آب است؟ آیا در سرما می ترکد؟ – و دیگران، نشان می دهد که درک درستی از PVC چیست.

بنابراین، پارچه PVC چه نوع ماده ای است؟

PVC یک بوم مصنوعی است. که از یک پایه و چندین لایه پوشش تشکیل شده است. اساس این ماده، نخ های در هم تنیده پلی استر. و لاوسان است. پوشش لایه ای از پلی وینیل کلرید است که به معنای واقعی کلمه در پایه ذوب می شود. یک لایه اضافی می تواند یک پوشش لاکی باشد که روی PVC در یک یا هر دو طرف اعمال می شود.

هر یک از این لایه ها کیفیت و ویژگی های لازم را به مواد می دهد.

مشخصات پارچه PVC به چه معناست؟

بیایید آن را بفهمیم. تراکم در واقع وزن یک متر مربع پارچه است. هرچه شاخص تراکم بیشتر باشد، پارچه قوی تر، ماندگاری بیشتری دارد. همچنین کمتر فرسوده می شود. اما سایبان ساخته‌شده از پارچه‌های متراکم تر نیز وزن بیشتری خواهد داشت.
فرکانس (تراکم) بافتن نخ های تار یک نشانگر بصری است. که نشان می دهد. در هر 1 سانتی متر مربع پارچه چند نخ وجود دارد. برای پارچه‌های پی وی سی، تراکم بافت می تواند 6×6، 7×7، 8×8، 9×9 … نخ 12×12 باشد. روش بافندگی نیز می‌تواند متفاوت باشد. الیاف مستقیم یا پیچ خورده. هر چه نخ ها در تار کمتر باشد، پارچه راحت تر پاره می شود.

میزان استحکام PVC چقدر است؟

استحکام PVC به چگالی و روش بافت بستگی دارد. آن را در امتداد و روی پایه پارچه اندازه بگیرید. نشانگر استحکام کششی و استحکام کششی است که بر حسب دکانیوتون (daN) در هر 5 سانتی متر اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، اگر استحکام کششی 200 daN/5 سانتی متر باشد. به این معنی که برای شکستن نوار PVC به عرض 5 سانت. باید نیرویی معادل 200 decanewts در جهت مربوطه اعمال شود. یعنی یک نوار پنج سانتی متری می‌تواند باری تا وزن 200 کیلوگرم را تحمل کند.

به عنوان یک قاعده، از نخ هایی با مشخصه چگالی خطی 1100 دسیتکس یا 110 تک برای پارچه های PVC استفاده می‌شود. یعنی چگالی چنین نخی 1100 گرم در 10 کیلومتر است. به عبارتی 10 کیلومتر از نخ 1100 گرم وزن دارد. هر چه مقدار دسیتکس بیشتر باشد، نخ متراکم تر (زمخت تر، ضخیم تر) می‌شود.
استحکام چسبندگی نشان می دهد که چه مقدار نیرو باید برای جدا کردن لایه PVC از پشت پارچه اعمال شود.
بسته به اجزایی که به لایه محافظ. پلی وینیل کلرید اضافه می‌شود. پارچه خواص مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر حرارت، کشسانی و مقاومت در برابر سایش را بدست می‌آورد. بنابراین مثلاً حالت دمای کار پارچه می تواند از 30- تا 70+ درجه سانتی گراد باشد. یعنی در سرما ترک نمی خورد و در دمای بسیار بالا زیر آفتاب ذوب نمی شود.
پوشش لاک از مواد در برابر تخریب تحت تأثیر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند و عمر مفید را طولانی می کند.

مزایا و معایب پارچه پی وی سی چیست؟

مزایای غیر قابل انکار پارچه PVC عبارتند از:

  • چگالی، استحکام، مقاومت در برابر سایش؛
  • مقاومت آب؛
  • مقاومت در برابر تغییرات ناگهانی دما؛
  • قابلیت ارتجاعی؛
  • انتقال جزئی نور؛
  • هزینه مقرون به صرفه در مقایسه با مواد سنتی؛
  • عمر مفید از 5 تا 15 سال. بسته به شرایطِ عملیاتی

همه این ویژگی‌ها برای اطمینان از اینکه پارچه پی‌وی‌سی جایگاه خود را در بخش‌های کشاورزی، تولید و حمل‌ونقل به مدت طولانی و محکم به دست آورده‌است.

معایب پارچه PVC:

  • متأسفانه، هم تولید و هم محصولات پوسیدگی این ماده برای محیط زیست مضر است.
  • در هنگام سوختن. مواد خطرناک آزاد می‌شود. بنابراین سوزاندنِ PVC توصیه نمی‌شود.

PVC – ویژگی ها و ویژگی های مواد

پی وی سی یک پارچه مصنوعی با ترکیب مخلوط است. مخفف کلمه پلی وینیل کلرید است. نام مواد دیگر: سایبان، پارچه بنر، فیلم. یک نسخه زبان خارجی وجود دارد – PVC.
پارچه پلی وینیل کلراید با توجه به لایه رویی آن نامگذاری شده‌است.

داستان

برای اولین بار، پلی وینیل کلرید در سال .1835 توسط هانری ویکتور Regnault در فرانسه بدست آمد. در طول آزمایشات تصادفی اتفاق افتاد. یادداشت‌های این دانشمند حفظ شده‌است. که در آن او نمی‌توانست ماده بدست آمده. را توصیف و نام ببرد.
موج بعدی تحقیقات در مورد ترکیب پلی وینیل کلرید به سال 1878 برمی گردد. اما حتی در آن زمان هم هیچ فایده ای برای او نداشت و آزمایش ها به حالت تعلیق درآمد.

در سال 1913 در آلمان، شیمیدان فریتز کلاته، با مطالعه خواص این ماده، تولید PVC را به ثبت رساند. وقوع جنگ جهانی اول مانع از اجرای ایده های او شد.
تقریباً به موازات Klatte در آلمان، پلی وینیل کلراید توسط Waldo Silon در آمریکا مورد بررسی قرار گرفت. در سال 1926، او ایده ایجاد پرده حمام از الیاف جدید را به ثبت رساند.

تولید صنعتی اقلام از مواد جدید در سال 1931 آغاز شد.
در کمتر از 15سال، پارچه PVC بطور محکم وارد بسیاری از صنایع شده‌است. آنها همچنین شروع به ساخت ظروف، وسایل منزل، قطعات خودرو و غیره از آن کردند.

ویژگی های تولید و ترکیب

پارچه بر اساس شبکه‌ای از پلیمرها. و نخ‌های آنها (پلی استر، نایلون یا لاوسان) محکم به هم بافته. این شبکه با لایه‌ای از PVC پوشیده شده‌است.

برای خرید پارچه پی وی سی با بهترین قیمت و کیفیت در متراژهای گوناگون می توانید از تنوع بالای محصولات کریمه تکس دیدن فرمایید و سفارشات خود را از راه های ارتباطی کریمه تکس به ما اطلاع دهید. سفارشات در سریع ترین زمان ممکن ارسال خواهند شد.

صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مرتبط

فهرست